رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > چهارمین جلسه از سلسله نشست های در جستجوی فلسفه زندگی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت بنیاد نخبگان استان تهران

چهارمین جلسه از سلسله نشست های در جستجوی فلسفه زندگی برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد نخبگان استان تهران، در ابتدای این نشست، سید محمد روحانی با اشاره به حادثه غرق شدن نفت‌کش ایرانی و جان باختن تعدادی از هم وطنانمان به تفسیر مرگ و زندگی پرداختند. وی با بیان این موضوع که طول عمر به تنهایی نمی‌تواند ضامن دست یافتن به چیستی و معمای زندگی باشد افزودند چه بسیار افرادی بوده‌اند که با داشتن سن کم و کوتاهی عمر به همه فضیلت‌ها دست یافته‌اند. ایشان به نزدیکی مرگ و زندگی اشاره کرده و گفتند مرگ و زندگی به همان اندازه به هم نزدیک هستند که روز و شب و زمستان و بهار بهم نزدیکند.

 سید محمد روحانی در ادامه این نشست با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسات قبل بیان داشتند که گفته شد عشق همه چیز را در نگاه عاشق ساقط می‌کند و عاشق همه چیز را در عشق می‌بیند؟و احساسی از جنس جاودانگی ایجاد می‌کند و عاشق با خودشناسی به فلسفه هستی دست پیدا می‌کند.

این سخنران افزود: مباحث مطرح شده این سوالات را در ذهن ایجاد کرده است که آیا راهی برای عاشق شدن وجود دارد؟آیا عاشق شدن واقعیت دارد یا فقط وهم و تصورات است؟ آیا عشق وجود دارد و می‌شود با آن ارتباط برقرار کرد و یا اینکه این احساس بازتاب خواسته‌های سرکوب شده است؟ آیا به ازای عشق هر انسانی در این دنیا معشوقی وجود دارد یا همه عاشق یک معشوقند؟

وی در پاسخ به این سوالات اظهار داشت که: در همه آثار عارفان و بزرگان به این واقعیت می‌رسیم که عشق نه تنها حقیقت است بلکه حقیقتی غیر از عشق وجود ندارد. به گفته وی عشق مطلق است و نسبی نیست و همه عاشق یک موجود  هستند و همه آثار و مخلوقات هستی شعاعی از حقیقت او هستند.

سلسله نشست‌های "در جستجوی فلسفه زندگی" گفتگوهایی پیرامون عشق، عقل و دین با سخنرانی سید محمد روحانی روزهای دوشنبه هر هفته تا بهار 1397 برگزار می‌شود.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانۀ farhangi.bmn.ir برای حضور در این دوره ثبت‌نام نمایند.

 


١٢:٠٣ - 1396/10/30    /    شماره : ٣١٠٠٠    /    تعداد نمایش : ٢٤١تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511