رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > دومین جلسه نشست در جستجوی فلسفه زندگی، گفتگوهایی پیرامون عشق، عقل و دین برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت بنیاد نخبگان استان تهران

دومین جلسه نشست در جستجوی فلسفه زندگی، گفتگوهایی پیرامون عشق، عقل و دین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران، در این نشست، سید محمد روحانی به تفسیر عشق در زندگی، چیستی و چگونگی عشق در زندگی پرداخت.

وی با بیان این که صحبت و گفتگو حول پدیده‌ای بسیار آشنا و در عین حال مهم و غیر قابل صرف نظر کردن، تحت عنوان "عشق" را در نظر داریم، این سوال را مطرح کرد: ویژگی اساسی و همیشگی و درخشان عشق چیست؟ به نظر می‌رسد محبت، کشش درونی، وابستگی شدید، تازگی و شور عشق است که آدمی را زنده نگه می‌دارد. به قول فخر الدین عراقی "عشق، شوری در نهاد ما نهاد".

این سخنران افزود: اگر شور عشق را جست و جو کنیم، می بینیم که حرف‌های زیادی در اطراف آن وجود دارد، این احساس بلندی که بر اثر عشق حاصل ‌شود، این هیجان فوق‌العاده‌ای که همه چیز را در نظر انسان ساقط می‌کند و یک نگاه مثبت به آدم می‌دهد، ما را به این می‌رساند که  به تعبیری؛ "عشق نه انگیزه زندگی؛ بلکه خود زندگی است" و اگر عشق در دل و زندگی انسان باشد، این سوال برایش پیش نمی‌آید که برای چه زنده‌ام؟ یا برخی با نگاه الهیاتی تر می‌پرسند: "خدا برای چه ما را خلق کرد؟" یا "هدف ما از زندگی چیست و می خواهیم به کجا برسیم" این سوالات با وجود عشق به ذهن انسان متبادر نمی‌شود.

وی همچنین به اهمیت شعر حافظ نیز اشاره کرد و به تفسیر ابیات آن در خلال این نشست پرداخت.

سلسله نشست‌های "در جستجوی فلسفه زندگی" گفتگوهایی پیرامون عشق، عقل و دین با سخنرانی سید محمد روحانی روزهای دوشنبه هر هفته تا بهار 1397 برگزار می‌شود.

متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانۀ farhangi.bmn.ir برای حضور در این دوره ثبت‌نام نمایند.

 


١٦:١٤ - 1396/10/13    /    شماره : ٣٠٤٢٠    /    تعداد نمایش : ١٨٠تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511