رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > دومین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه"برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت بنیاد نخبگان استان تهران؛

دومین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه"برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران، دومین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" در روز چهارشنبه مورخ 6 دیماه 96 با حضور دکتر محمدعلی انصاری در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

 در این نشست که با حضور دکتر الستی معاونت فرهنگی و دیگر مسئولین بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مستعدین برتر برگزار شد؛ دکتر انصاری ابتدا با اشاره مختصری به مباحث ارائه شده در نشست قبل از جمله ویژگی ها و تعبیر عباد الرحمان و ابعاد فروتنی آنها موضوع نشست دوم را در ادامه این صفات و ویژگی‌های انسان‌های برگزیده  با توجه به آیات سوره فرقان بیان نمود.

وی افزود: انسان‌های تربیت شده و برگزیده الهی کسانی هستند که  علاوه بر اینکه اذیتی برای اجتماع و پیرامون خود ندارند اگر جاهلان با آنها مخاطبه کنند بخشی از آزار  و اذیت‌های آنها را نیز تحمل می‌کنند و درشتی را با درشتی و زشتی را با زشتی پاسخ نمی‌دهند.

استاد انصاری در تفسیر کلمه جاهلان با اشاره به تقابل علم و جهل افزود: در 5 آیه نخستین نازل شده بر پیامبر گرامی اسلام(ص) صحبت از علم و قلم و دانستن و ندانستن است و منظور از این علم، علمی است که در تقابل جهل باشد و اساسا شاید یکی از مهمترین انگیزه‌ها و علت‌های حضور و چرایی آفرینش انسان در خلقت موضوع "علم" است و آن زمان که خداوند بحث آفرینش انسان را بیان می‌کند، چرایی خلقت را اول مطرح می‌کند. در حقیقت ابتدا علت آفرینش را مقدم بر اصل وجود مطرح می‌کند.

ایشان با ذکر اهمیت علم  افزود: اگر کسی مطلبی را نداند نمی‌توان آن فرد را جاهل نامید. دانستن همه چیز را مطابق قرآن برای همه لازم ندانسته و اشاره نمود که خداوند در قرآن کریم، انسان‌ها را از پرسیدن بعضی امور نهی کرده است که: "مپرسید از چیزهایی که اگر آگاهی یابید چه بسا آن آگاهی نه تنها سودی برای شما ندارد بلکه برای  شما زیان بار است". بنابراین در کلام الهی آن چیزی که توصیه به آموختن و اندوختن آن می‌شود آگاهی است که نفع و سازندگی برای انسان دارد.

ایشان افزودند: در قرآن کریم برای جهل و علم معنای دومی نیز وجود دارد و گاهی در قرآن کلمه جهل به کار برده می‌شود اما معنای آن نه کسی است که نمی‌داند بلکه آن کسی است که می‌داند اما گویا این دانستن برای او هیچ فایده‌ای ندارد. به بیان دیگر به معنای ناآگاه نیست بلکه به معنای نابخرد و سفیه و احمق است و جهل به این معنا بسیار خطرناکتر است.  ایشان اصل اولیه برای انسان را بر ندانستن بیان نمودند و بر ندانستن ماندن و تحمل نادانی برای انسان را عیب شمردند و بیان داشتند که خداوند سبحان انسانی را که می‌آموزد اما این آموزه در زندگی و رفتار او دیده نمی‌شود و اثری در وجود او ندارد و انسانی که صاحب عقل است اما به مقتضای عقل عمل نمی‌کند بلکه برخلاف آن عمل می‌کند را جاهل می‌نامد.

دکتر انصاری در تفسیر کلمه "سلام" بیان داشتند که سلام یکی از اسماء خداست (السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزِیزُ الْجَبَّارُالْمُتَكَبِّرُ) و واژه‌ای است که در آن دو ویژگی نهفته قرار دارد. یکی سلم و دیگری سلامت، انسان با سلام کردن تار و پود غرور را در هم می‌شکند و ویژگی دیگر آن نیز آرزوی سالم بودن و سلامتی است. انسان‌های برگزیده کسانی هستند که: إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلاَماً.  ایشان داشتن تحمل و حلم بسیار را از ویژگی‌های عبادالرحمان برشمردند و تفاوت صبر و حلم را  اینگونه بیان نمودند که هنگامی که انگیزه صبر از بالاترین انگیزه‌هاست و از محض خرد برمی‌خیزد نام آن حلم است. اما گاهی انسان به مقتضای شرایط و زمان و یا عادت چیزی را تحمل می‌کند که این صبر است اما حلم به مقتضای خرد محض است. و به هر میزان که عقلانیت انسان بالاتر باشد آدمی وقار فزونتر و تحمل فزونتری دارد و نتیجه این حلم پذیرش است. انسان زمانی که حلم دارد و به درجه ای از بردباری رسیده باشد پرحوصله می‌شود:

وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم             که در طریقت ما کافریست رنجیدن

ایشان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به خواص شب‌زنده‌داری افزودند: عبادالرحمان کسانی هستند که از فرصت شب استفاده می‌کنند و آن رمز و راز و نیاز و سوز و گدازی که باید با پروردگار خویش داشته باشند را در فضای مناسب شب قرار می‌دهند به دلیل آنکه شب فضایی است عاری از ریا و نمایش:

شب خیز که عاشقان به شب راز کنند               گرد در و بام دوست پرواز کنند

سومین جلسه از سلسلیه نشست‌های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه در بهمن ماه برگزار خواهد شد. کلیه نخبگان و مستعدین برتر علاقمند جهت حضور در نشست سوم می‌توانند ثبت نام نمایند (کلیک کنید).

 


١٤:١٤ - 1396/10/10    /    شماره : ٣٠٢٧٩    /    تعداد نمایش : ٢٨٩تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511