رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > نشست معارفه مرکز همکاری‌های علمی بین المللی وزارت علوم برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت بنیاد نخبگان استان تهران

نشست معارفه مرکز همکاری‌های علمی بین المللی وزارت علوم برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ نشست معارفه مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم با حضور جمعی از مستعدین و دانش‌آموختگان برتر برگزار گردید.

در ابتدای این نشست، مشاور رئیس بنیاد نخبگان استان تهران ضمن خیر مقدم به شرکت‌کنندگان، هدف از برگزاری نشست را آشناسازی مستعدین برتر با فعالیت‌ها و تسهیلات ارائه شده توسط مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم به منظور گسترش و تسهیل ارتباطات علمی میان مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی ایران و همچنین مراکز علمی بین‌المللی با شناسایی امکانات علمی کشور برای رفع نیازهای پژوهشی براساس اولویت‌های کشور عنوان نمود.

در ادمه نشست دکتر صلواتی، نماینده مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم ضمن ارائه توضیحاتی از برنامه‌های حمایتی این مرکز، وظایف و اهداف این نهاد را مطالعه و شناسایی مسائل بنیادی، توسعۀ علمی کشور با یاری پژوهشگران و تشکل‌های تخصصی با بهره‌گیری از تجارب بین‌المللی؛ برنامه‌ریزی و هماهنگی برای برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و همایش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی؛ گسترش و تسهیل ارتباط علمی میان مراکز دانشگاهی و پژوهشی ایران و مراکز علمی بین‌المللی با توجه به اولویت‌های پژوهشی و مزیت‌های نسبی کشور، شناسایی امکانات علمی بین‌المللی برای رفع نیازهای پژوهشی کشور و همچنین بررسی و ارزیابی میزان حضور مستمر جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های تولید دانش در جهان و کمک به ارتقای آن اعلام نمود.

نماینده مرکز مطالعات و همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم عمده برنامه‌های پژوهشی این مركز را در قالب برنامه پژوهشی جندی شاپور، برنامۀ دعوت برای پژوهش­های مشترک (ICRP)، برنامه همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه پژوهش‌های کاربردی (ایکارد)، برنامه همکاری‌های بین‌المللی برای توسعه آموزش (آیسد)، دعوت از اساتید ایرانی مقیم خارج از کشور برای مدت زمان مشخص جهت همکاری‌های بین‌المللی، حمایت از سفرهای علمی دانشجویان و دانشمندان جوان برای شرکت در کنفرانس های بین المللی و نیز حمایت در زمینه عضویت در مجامع علمی بین المللی معرفی و در خصوص هر برنامه توضیحات جامعی ارائه داد.

وی در خصوص برنامه  پژوهشی "جندی شاپور" اظهار داشت: این برنامه با مشارکت بخش «همکاری و فعالیت‌های فرهنگی سفارت فرانسه در ایران» برگزار می‌شود. هدف ازاین برنامه ارتقا و گسترش همکاری‌های علمی-پژوهشی میان پژوهشگران دو کشور ایران و فرانسه درحوزه‌های تخصصی به‌ویژه علوم انسانی و اجتماعی، علوم پزشکی، علوم پایه، محیط زیست و کشاورزی است. طرح‌هایی در این برنامه در اولویت قرار دارند که همراه با آموزش در سطح دکترا یا پسا دکترا باشند؛ امکان همکاری میان چند آزمایشگاه یا مرکز پژوهشی ایرانی و فرانسوی را فراهم آورد؛ و به ارتقای توسعۀ ملی به ویژه در عرصه‌های اقتصادی اجتماعی کمک کند.

به گفته نماینده مرکز مطالعات و همکاری های وزارت علوم در برنامه (ایکارد) دانشگاه‌ها و مراکز علمی- پژوهشی داخل کشور می‌توانند با همکاری استادان و پژوهشگران ایرانی مقیم سایر کشورها که در دانشگاه‌ها، مراکز علمی و پژوهشی و آزمایشگاه‌های معتبر خارج از کشور فعالیت دارند، طرح‌های مشترکی را تعریف و اجرا نمایند. طرح­هایی در این برنامه در اولویت قرار دارند که آورده طرف خارجی بخشی از هزینه­های اجرای آنها را پوشش دهند، و یا به برقراری همکاری علمی مستمر بین چند آزمایشگاه یا مرکز پژوهشی ایرانی و خارجی منجر شوند.

در پایان این نشست جلسه پرسش و پاسخ در خصوص برنامه‌های این مرکز برگزار شد. نشست معارفه مرکز همکاری‌های علمی بین المللی وزارت علوم در تاریخ 3 دی ماه 1396 برگزار گردید.

 


١٦:٣٣ - 1396/10/05    /    شماره : ٣٠١٣٠    /    تعداد نمایش : ٢٤٣تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511