رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > آخرین جلسه کارگاه مبانی اندیشه اسلامی با محوریت دین و سیاست برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور مستعدین برتر؛

آخرین جلسه کارگاه مبانی اندیشه اسلامی با محوریت دین و سیاست برگزار شد

 

کارگاه مبانی اندیشه اسلامی با محوریت «فلسفه سیاست» با حضور مستعدین برتر در بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ کارگاه مبانی اندیشه اسلامی با محوریت «دین و سیاست» با حضور مستعدین برتر در دو جلسه در بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

بر اساس این گزارش حجت الاسلام دکتر مهدی امیدی مدرس کارگاه مبانی اندیشه اسلامی معتقد است: سیاست با سه حوزه زندگی افراد مرتبط است. حوزه بینش یا باورها، حوزه گرایش و انگیزه‌ها و حوزه کنش یا رفتارها. و از آنجا که رفتار و انگیزه آدمی ناشی از نوع بینش و باور اوست و بیش و باورهای افراد نیز متفاوت است در نتیجه درک و فهم متفاوتی از سیاست وجود خواهد داشت.

باورها پنج کارکرد دارند: هویت سازی، هدف سازی راهبردی، هنجارسازی، تحلیل گری، توجیه سازی (مثبت یا منفی). از اینروست که میان مکاتب و ایدئولوژی‌های فکری و نیز ادیان توحیدی، برداشت واحدی از سیاست وجود ندارد.

در نظر ایشان در باره نسبت دین و سیاست؛ دو نگرش متمایز وجود دارد. تمایز این دو نگرش، ریشه در مبانی فکری و نظری دارد. در تعریف دین نیز دو نوع رویکرد برون متن دینی و درون متن دینی وجود دارد.

در ادامه جلسه نقدهای وارده بر هریک از تعاریف فوق شرح داده شد و پاسخ های که از منظر روایات بر نقدها وارد شده بیان گردید.

از دیگر مباحث مطرح شده در دوره آخر سلسله مباحث کارگاه مبانی اندیشه اسلامی می‌توان به مشروعیت حکومت (مشروعیت در فلسفه سیاسی، مشروعیت مبتنی بر خواست مردم، مشروعیت مبتنی بر اذن الهی)، جایگاه مردم در حکومت اسلامی، تبیین مفهومی و ادله ولایت فقیه، پیشینه ولایت وفقیه، شرایط و چگونگی تشخیص ولی فقیه،  گستره اختیارات ولی فقیه و کارآمدی نظام سیاسی مبتنی بر ولایت فقیه اشاره کرد.

دوره آموزشی مبانی اندیشه اسلامی- مبحث فلسفه سیاست ششمین و آخرین  دوره از سلسله کارگاه‌های آموزش مبانی اندیشه اسلامی ویژه پسران است که در تاریخ 15 و 16 تیرماه توسط بنیاد نخبگان استان تهران و با همکاری موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار گردید.

 

 

 

 


١٦:١٣ - 1396/04/19    /    شماره : ٢٤٨٣٩    /    تعداد نمایش : ٣٣١تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511