رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق


  چاپ        ارسال به دوست

نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق

بنیاد نخبگان استان تهران در نظر دارد در راستای تقدیر از مقام و جایگاه رفیع مفاخر علمی- فرهنگی و همچنین شناخت بیشتر اجتماع نخبگانی با این ثروت‌های ملی و الگوپذیری از آنان، رویداد فرهنگی «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق» از چهره‌های برجسته کشور را برگزار کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران؛ نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر مهدی محقق به همت بنیاد نخبگان استان تهران و با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در سال 1396 برگزار می شود.

مهدی محقق فرزند حاج شيخ عباسعلي محقق، واعظ خراساني و نوه مرحوم آخوند ملا بمانعلي دامغاني؛ در سال 1308 شمسي در مشهد به دنيا آمد. وي پس از تحصيلات مقدماتي، علوم حوزوي را در مشهد و تهران تا حد اجتهاد طي كرد. پس از اخذ ليسانس از سال 1330  تا سال 1339 به دبيري دبيرستان‌ها و اداره بخش نسخ خطي كتابخانه ملي فرهنگ پرداخت. در سال 1337 دكتراي الهيات و معارف اسلامي را به پايان رسانيد و در سال 1338 دكتراي زبان و ادبيات فارسي را اخذ نمود. در سال 1339 به دانشياري دانشكده ادبيات دانشگاه تهران برگزيده شد و در سال 1346 به درجه استادي ارتقا يافت. استاد از سال 1348 تا 1357 مدير گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تهران و بعد از انقلاب نيز به مدت يك سال عهده‌دار رياست دانشكده دماوند گرديد. او به مدت دو سال به عنوان استاد مهمان در دانشگاه لندن و مدت هشت سال به تناوب در دانشگاه مك‌گيل كانادا به تدريس پرداخت و در سال 1347 شعبه موسسه مطالعات اسلامي دانشگاه مك‌گيل را در تهران تاسيس كرد. ايشان رئيس هیات مدیره انجمن آثار و مفاخر فرهنگي، عضو و رئيس انجمن استادان زبان و ادبيات فارسي و عضو هيئت امناي انجمن فلسفه ايران بوده و اكنون مشاور علمي و عضو هيئت امناي بنياد دائرة‌المعارف اسلامي، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسي و مدیر موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران-دانشگاه مک گیل است. استاد همچنين عضو ايراني فرهنگستان زبان و ادب مصر مي‌باشد و در فرهنگستان‌هاي اردن، سوريه، هند و مجمع بين‌المللي فلسفه در قرون وسطي و مجمع بين‌المللي تاريخ پزشكي نيز عضويت دارد. استاد محقق در سال 1361 از سمت استادي دانشگاه تهران بازنشسته گرديد و پس از آن در دانشگاه‌هاي مشهد، امام صادق ( ع)، تربيت مدرس، الزهراء و شهيد مطهري تدريس كرده است. ايشان برگزيده همايش طرح سپاس بهمن 85 در فرهنگسراي ابن سينا نيز می‌باشد.

از جمله آثار فاخر دکتر مهدی محقق می‌توان اشاره نمود به: «بستان الاطباء»، «بيست گفتار در مباحث فلسفي و كلامي»، «تأثير قرآن در اشعار ناصرخسرو»، «تحليل اشعار ناصر خسرو»، «ترجمه شرح منظومه غررالفرائد سبزواري»، تصحيح كتاب «مفتاح الطب و منهاج الطلاب»، «تعليقات، مقدمه و تصحيح اشترنامه عطار»، «تعليقات، مقدمه و تصحيح وجوه قرآن تفليسي»، «شرح الهيات شفا ملا مهدي نراقي»، «شرح باب حادي عشر علامه حلي»، «شرح مشكلات و مقدمه بر پانزده قصيده از ناصرخسرو»، «شيعه در حديث ديگران»، «فيلسوف ري»، «فيلسوف ري محمدبن زكرياي رازي»، «مقدمه در شرح احوال و آثار و افكار السيره الفلسفيه رازي»، «مقدمه و فرهنگ لغات لسان التنزيل»، «وجوه قرآن»، «يادنامه اديب نيشابوري».

کلیه مستعدین برتر علاقمند به شرکت در این نکوداشت می‌توانند در سامانه visitfarhangi.bmn.ir ثبت نام نمایند. اطلاعات دقیق برگزاری این نکوداشت از طریق همین وبگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

 


١٦:٠١ - 1396/01/10    /    شماره : ٢٢٦١٢    /    تعداد نمایش : ١١٣٨تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511