رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > دوره مبانی اندیشه اسلامی در شش محور بنیادین برگزار می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

دوره مبانی اندیشه اسلامی برگزار می شود.

دوره مبانی اندیشه اسلامی در شش محور بنیادین برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران طی همکاری بین بنیاد نخبگان استان تهران و موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) دوره مبانی اندیشه اسلامی در شش محور بنیادین در قالب شش کارگاه دو روزه در بنیاد نخبگان استان تهران، ویژه مستعدین برتر دختر برگزار می‌شود.

 

محورهای این دوره‌ها عبارتند از:

مبانی اندیشه اسلامی (1) - معرفت شناسی

در علوم بشری با مجموعه ای از قضایا مواجه هستیم. برای هر محقق و اندیشمندی جای این پرسش است که با چه ابزاری آنها را بشناسد و بر چه اساسی معیار صدق و کذب آنها را تشخیص دهد؟ معارف و آموزه‌های اعتقادی و عملی اسلام نیز از راه های گوناگون، همچون راه عقل و نقل، به دست می‌آیند. تعمیق این آموزه ها و تحقیق در آنها نیازمند بررسی اعتبار این معارف و راه های تحصیل آنهاست. در این مبحث به عنوان نخستین بحث بنیادین در اندیشه‌های اسلامی، به ارزیابی این معارف پرداخته می‌شود.

مبانی اندیشه اسلامی (2) - خــدا شناسی

در این مبحث  مبانی فلسفی لازم برای مباحث خداشناسی به صورت نسبتا ساده و روان، و در عین حال، کاملا استدلالی بیان می‌شود و بر پایه آن، اساس اعتقادات دینی (از قبیل مباحث عام فلسفی، توحید ذاتی، صفاتی، و افعالی، جبر و اختیار و هدف آفرینش) را اثبات کرده، شبهات مربوط را به صورتی مناسب پاسخ داده می‌شود.

مبانی اندیشه اسلامی (3) - انسان شناسی

از آنجایی که موضوع و محور علوم انسانی، انسان است، پاسخ به این مسائل در رسیدن به دیدگاهی جامع در مسائل علوم انسانی ضروری است. بر همین اساس، تعیین ملاکی مشخص برای این امور هنجاری در حوزه‌های گوناگون فردی و اجتماعی (همانند حقوق، سیاست، اقتصاد، هنر و ...) به نوع نگرش به انسان بستگی دارد تبیین و اثبات معارفی همچون ضرورت حیات پس از مرگ و وجود راه سعادت انسان (دین) و ویژگی‌های این راه، مبتنی بر شناختی صحیح از کمال «انسان» است.

مبانی اندیشه اسلامی (4) -  فلسفه اخلاق

هنگامی که مکاتب گوناگون اخلاقی راه‌های متنوعی برای زندگی مطلوب ارائه می‌دهند، فلسفه اخلاق است که می‌تواند با کنکاش در مبانی اخلاق، ملاک گزینش مکتب معقول را بیابد. و با استفاده از آن راه ارزیابی صفات اکتسابی و کارهای اختیاری را بررسی می‌کند. روش بحث برای اثبات مبانی، عقلی است، اما از آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام نیز در معرفی مکتب اخلاقی اسلام استفاده شده است.

مبانی اندیشه اسلامی (5) - فلسفه حقوق

در این مبحث، مراد از فلسفه حقوق، دانشی است که با شیوه عقلی - تحلیلی، کلی و بیرونی، قواعد حقوقی را مورد بحث قرار می دهد و از چیستی، مبنا، هدف، مشروعیت قانون سخن می‌رود.  پس از بیان مفاهیم و اصطلاحات و تبیین امکان بحث از «فلسفه حقوق اسلامی»، از رابطه حقوق با اخلاق و دین ، لزوم دینی (اسلامی) بودن حقوق را تبیین کرده، و به دنبال آن، مهم‌ترین بحث فلسفه حقوق، یعنی مبنا و هدف حقوق را از سه دیدگاه حقوق طبیعی، حقوق پوزیتویستی و حقوق اسلام مورد بحث قرار می‌گیرد.

مبانی اندیشه اسلامی (6) - فلسفه سیاست 

مبحث فلسفه سیاست، از جمله سلسله مبانی اندیشه اسلامی است که متکفل طرح مباحث بنیادین مربوط به نظام سیاسی اسلام است. اهمّ مباحث کلان و مبنایی مرتبط با نظام سیاسی اسلام در این مبحث گنجانده شود.

لذا بدین وسیله از کلیه مستعدین برتر دختر علاقه‌مند به شرکت در دوره‌های مبانی اندیشه اسلامی دعوت می‌شود ضمن مراجعه به سامانه ثبت‌نام رویدادهای فرهنگی بنیاد نخبگان استان تهران به نشانی http://visitfarhangi.bmn.ir نسبت به تکمیل اطلاعات و ثبت نام اقدام نمایند.

زمان برگزاری دوره‌های مبانی اندیشه اسلامی براساس اطلاعات تماس درج شده در سامانه فوق متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 


١٢:٢٠ - 1396/04/05    /    شماره : ٢٤٢٣٢    /    تعداد نمایش : ١٤٢٦تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511