رویدادهای آتی
دفتر
پیوندها
اخبار > نخستین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه"برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه"برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان تهران، اولین جلسه از سلسله نشست‌های "اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه" در روز چهارشنبه مورخ 5 مهرماه 96 با حضور دکتر محمدعلی انصاری در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد.

این نشست با حضور دکتر سعادت فومنی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر الستی معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، دکتر موسوی کوهپر معاونت توسعه و مدیریت منابع بنیاد نخبگان، دکتر اردوخانی رئیس بنیاد نخبگان استان تهران و دیگر مسئولین بنیاد ملی نخبگان و جمعی از مستعدین برتر برگزار شد.

دکتر انصاری در این نشست ضمن اشاره به شهادت محسن حججی با ذکر آیاتی از قرآن کریم ویژگی‌های انسان‌های برگزیده در قرآن و احادیث را بیان نمودند.

ایشان در این جلسه یکی از 12 ویژگی عبادالرحمن را با توجه به آیه 73 سوره فرقان بیان نمود.

وی افزود: اگر عبودیت در جان کسی رسوخ کند و انس با عبودیت در آن دیده شود "عبد" خوانده می‌شود. برگزیدگان و نخبگانی که خداوند ویژگی‌هایشان را بیان می‌کند عبد هستند و این عبودیت در جانشان تثبیت گشته است. در قرآن کریم کلمه "رحمن" برای خدا شاخص است؛ نماد و نشانه مقام ربوبیت، پرورش و پروردگاری خداوند است.

به گفته استاد انصاری انسان به عبودیت نمی‌رسد مگر با ترکیب علم، عقل، عشق و رحمت. وی معنای لغوی عبودیت را خضوع و تسلیم برشمرد. در حقیقت همه اجزا در ذات خود تسلیم خداوند هستند اما در میان تمام پدیده‌های خلقت، انسان فهم فراتری از عبودیت دارد. یعد از آن عبودیت تسخیری فهمی قرار داده شده است و عبودیت بالاختیار  است.

شارح نهج‌البلاغه در ادامه نکات اساسی عبودیت اختیاری را برشمرد:

1- عبودیت مقامی است که انسان از قید و بند اسارت آزاد می شود.

 " من از آن روز که در بند توام آزادم"

انسانی که عبد نمی‌شود و مفهوم عبودیت درونش مستقر نشده، اسیر است؛ اسیر محیط، اسیر انسان‌ها و ...

2- عبدالرحمن یعنی خودباخته در مقابل خداوند. اوج ارتباط با خدا برقرار می‌شود و انسان دیگر عبدالدرهم، عبدالبطن و ...  نیست.

3- عبودیت پر شدن از خداست؛ ظرف وجودی انسان از خدا پر می‌شود و لازمه آن خالی شدن می‌باشد. قله و نهایت آن، جایی است که انسان به گونه‌ای از خدا پر شده است که خلاق، رازق، محیی، لطیف، حکیم و ... است. یعنی تمام صفاتی که ممکن است در انسان وجود داشته باشد، در وجود انسان جا می‌کند و انسان خلیفه‌الله می‌شود.

پس اولین ویژگی عبادالرحمن قدم بر داشتن با نرمش، فروتنی و آرامش بر روی زمین (نه درون زمین) است.

انصاری کبر را اولین مسیر انحرافی از مسیر عبودیت بیان نمود. و فروتنی را نقطه مقابل آن دانست.

ایشان افزود: فروتنی شامل 4 حوزه است: 1- فروتنی در پیشگاه خدا 2- فروتنی در پیشگاه اولیاء و انبیاء 3- فروتنی در قبال قوانین الهی و 4- فروتنی در قبال بندگان خدا.

عبادالرحمن در قبال خداوند، انبیاء، قوانین الهی و انسان‌ها فروتن هستند.

در کوی عشق شوکت شاهی نمی‌خرند                                   اقرار بندگی کن و اظهار چاکری

دومین جلسه از سلسلیه نشست‌های اخلاق نخبگی در قرآن کریم و نهج‌البلاغه در آبان ماه برگزار خواهد شد. کلیه نخبگان و مستعدین برتر علاقمند جهت حضور در نشست بعدی می‌توانند ثبت نام نمایند (کلیک کنید).


١٠:٣٧ - 1396/07/12    /    شماره : ٢٧٧١٧    /    تعداد نمایش : ٧٢٣تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان تهران محفوظ می باشد
آدرس: خيابان استاد نجات الهي - نرسيده به خيابان كريم خان - كوچه شهید حقيقت طلب – پلاك 17 تلفن 09601 - 88900511